Rozdiel medzi klasickým systémom a SolarEdge je len v kvalite a inovácii, nie v cene

Klasický fotovoltaický systém je tvorený fotovoltaickými panelmi, striedačom a ďalšími komponentmi zvanými BoS (kabeláž, datalogger a pod.). V prípade SolarEdge je tu navyše výkonový optimizér, ktorý je pripevnený buď na konštrukciu, alebo integrovaný priamo do panelu . Každý optimizér sa stará o výkon svojho panelu a eliminuje tak celý rad nedostatkov tradičných fotovoltaických systémov. Výsledkom je v súčasnosti najvýkonnejší a najbezpečnejší FV systém s monitoringom na úrovni panelov, ktorý zároveň ponúka ohromnú flexibilitu projektovania.

Technológia SolarEdge má tú výhodu, že panely je možné s ohľadom na statiku strechy umiestniť prakticky kdekoľvek. Vďaka optimizérom nie je potrebné príliš hľadieť na komíny, satelitné paraboly, stromy alebo iné formy tieňa. To ale neplatí pri použití klasických striedačov, keď aj malý tieň komína len niekoľko hodín denne môže znamenať ročnú stratu energie až 20 %. Je všeobecne známe, že aj jeden čiastočne zatienený panel spôsobuje stratu výkonu celého systému ("weakest link effect"). Výhodou SE technológie je nielen eliminácia tohto efektu, ale aj možnosť tvoriť (rôzne) dlhé stringy s panelmi v rôznych svetových orientáciách. V jednom a tom istom stringu môžu byť navyše panely rôznych výrobcov, rôzneho výkonu a veľkosti.
Striedače SolarEdge umožňujú prostredníctvom StoreEdge interface kedykoľvek a veľmi jednoducho pripojiť systém na akumuláciu energie. Príkladom môže byť napr. batéria LG CHEM Resu.
Najvýkonnejší FV systém sa tak môže doplniť o najefektívnejší systém na premenu a skladovanie energie. Navyše nie je nutné meniť striedač za hybridný ako u iných výrobcov, taktiež existuje možnosť nespotrebovanú elektrinu využiť na ohrev TÚV pomocou zariadenia SolarEdge Immersion Heater

Zariadenie SolarEdge, t. j. menič alebo CCG (Control and Communication Gateway), dynamicky upravuje výrobu fotovoltickej elektrárne tak, aby dodávka do siete neprekročila nastavený limit. Ak je potrebné znížiť výrobu energie, aby nebol prekročený limit, menič obmedzí výrobu energie z panelov. Okrem (dodatočného) elektromera nie je potrebné inštalovať žiadny kontrolný hardvér alebo elektromechanické odpájače.
Limit dodávky do siete sa nastavuje v používateľskom rozhraní meniča, a aby sa predchádzalo zmenám konfigurácie neoprávnenou osobou, môže byť nastavenie uzamknuté. Menič dostáva informácie o energii z elektromera, ktorý je inštalovaný v mieste pripojenia do siete alebo číta spotrebu z elektromera inštalovaného v mieste spotreby a upravuje množstvo vyrobenej FV energie podľa nastaveného limitu.

Inovatívny monitoring

Majte svoju investíciu neustále pod kontrolou odkiaľkoľvek na svete. Aktuálnu výrobu, grafy a reálne rozloženie panelov na streche jednoducho zobrazíte vo webovom rozhraní, alebo intuititívnej aplikácii pre iphone a android

ukážka monitoringu
kľúčové vlastnosti

variabilita

možnosť sieťového aj hybridného systému

jedinečný dizajn

monitoring zariadenia zadarmo

aké sú prínosy výkonového optimizéra solaredge

Bezpečnosť je na prvom mieste

Predovšetkým je potrebné zdôrazniť bezpečnosť a riziká fotovoltických systémov. Fotovoltické systémy bez výkonových optimizérov prinášajú značné riziká v mnohých ohľadoch, a v tejto dobe sú považované za zastaralé a v istej miere nebezpečné. Hlavným dôvodom je, že fotovoltické panely v sérii sú pod trvalým napätím ( až 1000V ), bez ohľadu, či je zariadenie zapnuté, alebo vypnuté. V praxi to znamená, že v prípade eventuálneho vzniku požiaru v objekte, po príchode hasičov ako prvé odpoja prívod elektriny do budovy a v prípade, že je na mieste inštalovaná fotovoltická elektráreň, merajú na meracích svorkách napätie, ktoré nesmie presiahnuť 120 V DC, ktoré je považované za bezpečné. Ako je spomenuté vyššie u štandardných riešení je počas dňa napätie z fotovolických panelov niekedy až 1000V. To znamená, že hasiť vodou nebude možné a zásah kvôli bezpečnosti príslušníkov budú musieť prerušiť. Riešenie SolarEdge spĺňa najprísnejšie požiarne a bezpečnostné európske normy, vzhľadom na to, že pod panelmi sú výkonové optimizéry, ktoré plnia nasledujúce úlohy:

1. V prípade požiaru po prerušení prívodu elektriny do budovy, výkonové optimizéry v priebehu niekoľkých sekúnd znížia napätie na 1 V na jeden FV panel, a kedže je ich v jednom reťazci maximálne 40, znamená to, že napätie nikdy nepresiahne 40 V, takže je bezpečné pre hasičov, a môžu pristúpiť k likvidácii požiaru. 

2. K zníženiu napätia na 1 V dôjde automaticky v prípade, pokiaľ teplota optimizéra dosiahne 80 °C, bez nutnosti vypnutia zariadenia alebo prívodu elektriny. 

3. Systém bez výkonových optimizérov predstavuje hrozbu aj pre pracovníkov údržby na streche, keďže systém je pod nebezpečným napätím. 

4. Výkonový optimizér rieši každý FV panel samostatne. Inštalácie bez výkonových optimizérov okrem bezpečnostných rizík trpia mnohými nedostatkami. Jedným z nich je, že najslabší panel určuje výkon celého reťazca panelov, čo v praxi znamená trvalé ovplyvňovanie fotovoltických panelov s dobrým osvitom tými, ktoré sú napríklad len mierne znečistené, alebo majú v prípade difúzneho žiarenia menší osvit. Tým má systém SolarEdge výnos oproti iným riešeniam vyšší až o 30 % 

5. Riešenie s výkonovými optimizérmi výrazne znižuje náklady na budúcu údržbu, nakoľko vadný panel je okamžite detekovaný systémom a označený na mieste uloženia na streche, nakoľko každý panel má svoje číselné označenie. V prípade poruchy teda nie je potrebné manuálne vyhľadávať vadný panel.

6. Inovatívny monitoring zariadenia poskytuje prevádzkovateľovi systému detailné informácie o výrobe elektrárne a jednotlivých paneloch. U systémov bez výkonových optimizérov nie je možné detekovať prípadnú chybu v nejakom vadnom reťazci panelov, čo znamená, že prevádzkovateľ prichádza o zisk, pretože jeden vadný panel vyradí celú sekciu FV panelov a prevádzkovateľ o tom nebude vôbec vedieť. V závere treba zdôrazniť, že pokiaľ je na prísnu požiarnu bezpečnosť a bezpečnosť údržby kladený vysoký dôraz, systémy SolarEdge tieto kritéria nielen zohľadňujú, ale svojimi funkciami vysoko predčia. Jedná sa o inovatívnu technológiu, ktorá má oproti zastaralým technológiám mnoho pridaných hodnôt, a tou najdôležitejšou je bezpečnosť. V súčasnej dobe, kde sú  domy a prevádzky plné technológií, je vždy zvýšené riziko ich poruchy a možného požiaru.